Z jakiego powodu turyści wyjeżdżający do Stanów muszą dokonać zgłoszenia w ESTA?

Share

Starsze osoby na pewno będą pamiętać emocje związane z ubieganiem się o otrzymanie wizy do Stanów. Do wizyty w ambasadzie trzeba się było świetnie przygotować, a i tak nie było żadnej pewności, że takie pozwolenie się dostanie, bowiem często zdarzały się odmowy bez żadnego wyjaśnienia.

Dzisiaj sytuacja całkowicie inaczej wygląda. Przed kilku laty Polska spełniła niezbędne warunki do tego, aby zostać dopuszczonym do ruchu bez konieczności wiz i od tego czasu osoby lecące w celu turystycznym lub medycznym mogą to zrobić w oparciu o procedurę uproszczoną.

W tym celu konieczne jest zarejestrowanie formularza esta do stanów. Zgłoszenie to posiada informacje o danych osobowych, cel wyjazdu oraz, co jest bardzo istotne, numer paszportu z elektronicznym chipem. Ogólny koszt zawnioskowania o pozwolenie nie jest wysoki, bowiem wynosi raptem czternaście dolarów, a uzyskane pozwolenie umożliwia wielokrotny wjazd na obszar USA przez równe dwa lata. Po upływie tego czasu trzeba jeszcze raz wypełnić formularz.

Pamiętać tylko trzeba, że zezwolenie pozwala tylko na pobyt w celach medycznych albo turystycznych. Jeżeli ktoś planuje rozpocząć naukę lub pracować, to wystąpić powinien o tradycyjną wizę. Ta ścieżka jest także przewidziana dla osób, które dostały odmowę w ESTA, również one będą się musiały pojawić na wizycie u konsula. Decydując się na podróż trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Obróbka całego formularza i zgoda na wjazd czasami będzie trwać 72 godziny, dlatego też trzeba się za tę formalność zabrać odpowiednio wcześnie.

You may also like...